Lütfen bekleyin..Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersizler

Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersizler
Masa başı çalışanların germe egzersizlerini düzenli bir şekilde uygulaması, duruş bozukluğunu engellemede en etkili yöntemdir.
Germe Egzersizleri
Germe Egzersizleri kas, eklem ve omurga sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca esneklik ruhsal ve bedensel yönden kendinizi daha güçlü ve rahat hissetmenizi sağlar.
Bilgisayar karşısında ve masada uzun süre çalışırsanız kaslarınızda, eklemlerinizde ve omurganızda ağrı ve gerginlik oluşur.
İşinize ara vererek yapacağınız - dakikalık germe egzersizleri, kas iskelet sisteminizin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.
Germe Egzersizleri fazla zorlanmadan nazikçe yapılmalıdır. Germeler 5-20 saniye kadar olmalı, sonra kaslar gevşetilmelidir.
Aşırı germe kas ve tendon yapışma yerlerinde hasar oluşturabilir.
Germe esnasında solunum yavaş, ritmik ve derin olmalıdır.

Parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın, 10 saniye tutun sonra gevşetin. Parmaklarınızı bükün, 10 saniye kadar tutun. Her bir hareketi 10 defa tekrar edin.
Omuzlarınızı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. 3-5 saniye bu şekilde durun, sonra gevşeyin. Bu egzersizi 3-5 defa tekrar edin.
Ellerinizi ensenizde kenetleyin, sonra omuz küreklerini birbirine yaklaştırın. 5-10 saniye bu şekilde kalın, sonra gevşeyin. Bu egzersizi 5-7 defa tekrar edin.
Boynunuzu sol tarafa doğru bükün, kaşlarınızı 10 saniye kadar gergin tutun. Her bir hareketi 5 defa tekrar edin. Aynı uygulamayı diğer taraf içinde uygulayın.
Başınızı yavaşça sola çevirin. 10 saniye kadar bu şekilde tutun, sonra diğer tarafa çevirin. Her bir hareketi 5-10 defa tekrar edin.
Boyun arka grup ve ense kaslarını germek için boynunuzu öne doğru esnetin. 5-10 saniye bu şekilde durun, sonra gevşeyin.
Sol kolunuzu dirsekten sağ elinizle tutun, sonra dirseğinizi kolunuz yere paralel olacak şekilde karşı tarafa doğru esnetin. Bu esnada sol omzunuza bakın. Aynı uygulamayı diğer taraf içinde uygulayın.
Parmaklarınızı kilitleyin. Sonra kollarınızı düz bir şekilde öne doğru uzatın, bu şekilde sırtınızı da gerin. 20-30 saniye bu şekilde durun, sonra gevşeyin. Bu egzersizi 2-4 defa tekrar edin.
Parmaklarınızı avuç içi yukarı bakacak şekilde baş üzerinde kilitleyin. Kollarınızı kaburgalarınızda gerginlik hissedinceye kadar kaldırın. 10-20 saniye tutun. 3-5 defa tekrar edin.
Sol dirseğinizi sağ elinizle tutun, omzunuz ve üst kol arasında gerginlik hissedinceye kadar gerin. 30 saniye tutun, aşırı germeyin. Aynı uygulamayı diğer taraf içinde uygulayın.
Oturduğunuz yerde dizlerinizi karnınıza doğru çekin. 30 saniye kadar bu şekilde esnetin.
Sandalyeye otururken ellerinizi ve parmaklarınızı arkada kenetleyin, kenetlediğiniz ellerinizi yukarı doğru kaldırın. Bu esnada omuzlarınızı geriye doğru esnetin. 5-10 saniye bu şekilde kalın. Bu egzersizi 2-3 defa tekrar edin.
Bir duvara resimdeki gibi yaslanın, ayaklarınız yerden ayrılmadan gövdenizi öne doğru esnetin, bu esnada öndeki bacağı bükerken arkada kalan ve gerilmesini istediğiniz bacağınızı düz tutun.
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Eskişehir’de, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp alay ederek, küfürlü konuşma..
Cemre ne zaman düşecek? İlk cemre nereye düşer? Cemre nedir ne anlama geliy..
Hangi Plastiker Zararlıdır? Bunları okuduktan sonra kullandığınız plastik ü..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=