Lütfen bekleyin..C-Peptid Testi Nedir? Düşüklüğü Yüksekliği

C-Peptid (İnsülin C-peptid, CPR, Connecting peptide, C-Peptit reaktivitesi)
Kan şekerini dengelemek için pankreasta insülin isimli hormon üretilerek kana salınır. Bu üretimde insülinin aktifleşmesi sırasında  C-Peptid yan ürün olarak ortaya çıkar. Yani C-Peptid testi vücutta üretilen insülin miktarını bize dolaylı olarak gösteren bir tetkiktir.C-Peptid seviyesi vücutta üretilen insülin miktarı hakkında bilgi verir.
C-Peptid Testi;
– Tip 1 ve tip 2 diyabet ayrımı yapmak için: C-peptid testi yeni diyabet tanısında tip belirlemede kullanılır. İnsülin üretemeyen Tip 1 hastalarda c-peptid düzeyi düşük, Tip 2 hastalarda ise normal ya da yüksek olacaktır.
– Hipogliseminin nedenlerini araştırmak için
– Pankreastaki tümörün (insulinoma) tümüyle alınıp alınmadığını kontrol için istenebilir.
Serum düzeyinin arttığı durumlar: 
İnsülinoma, Böbrek yetmezliği, Şeker hapı kullanımı, Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı), Potasyum düşüklüğü (hipokalemi), Gebelik, Cushing Sendromu, Tiroid hormonunun kanda aşırı yüksekliği (tirotoksikoz), Glikoz alımı, Pankreas nakli, Obezite
Serum düzeyinin azaldığı durumlar: 
Tip 1 Diyabet (şeker hastalığı) hastalığı, İnsülin tedavisi alanlarda, Bazı idrar söktürücü hipertansiyon ilaçları (tiazid grubu) kullanımı, Herhangi bir nedenler pakreasın ameliyatla alınmış olması durumu, Ciddi enfeksiyonlar, Kortizolün böbrek üstünde yetersiz üretildiği durumlar (Addison Hastalığı), Alkol kullanımı
Referans Değeri: 0.51-2.72 ng/mL arasındadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TAHLİL Kategorisindeki Diğer Haberler
Akılcı Laboratuvar Kullanımı kapsamında hangi testin nerede yapıldığını gös..
N-Asetil Glukozaminidaz (NAG) Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Normal Değeri Ne..
Borrelia burgdorferi (Lyme) Antikoru ( IgM ve IgG) Nedir? Ne Amaçla Kullanı..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=