Lütfen bekleyin..Alfa-1 Antitripsin (A1AT, AAT ) Eksikliği

Alfa-1 Antitripsin (A1AT, AAT ) Testi Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Normal Değeri Nedir? Düşüklüğü- Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Alfa-1 Antitripsin (A1AT, AAT ) Eksikliği
Alfa-1 antitripsin (A1AT) eksikliği 1600-2000'de bir görülen genetik bir bozukluktur. A1AT eksikliği karaciğer hücresi endoplazmik retikulumunda defektif A1AT birikimine neden olarak karaciğer hasarına yol açan, çocuklardaki genetik nedenli karaciğer hastalıklarının en yaygın sebebidir. Çocuklarda neonatal kolestaz, geç hemorajik hastalık ve kronik karaciğer hastalığına neden olabilir. Erişkinlerde ise akciğer hastalıkları (amfizem, kronik bronşit) ile karakterli önemli sorunlara yol açar.
Alfa-1 Antitripsin (A1AT, AAT ) testi; erken başlangıçlı amfizem ve/veya karaciğer bozukluğu nedeninin araştırılması; alfa-1 antitripsin eksikliğine bağlı amfizem ve karaciğer hastalığı geliştirme riskinin belirlenmesi ve çocukların bu riskin taşıyıcısı olup olmadığını araştırmak için yapılır.
Serum düzeyinin arttığı durumlar: İnflamasyonlar (enfeksiyonlar, romatolojik hastalıklar), doku nekrozları, malignite, travma, cerrahi operasyonlar, östrojen (doğum kontrol hapları, hamilelik – özellikle 3. Trimestr)dir.
Serum düzeyinin azaldığı durumlar: Siroz, Amfizem, Karaciğer tümörü, Tıkanma sarılığı, Portal hipertansiyon .
Normal Değerleri:
0-7 gün         100-270 mg/dl
7 gün-5 yaş   80-210 mg/dl 
5 yaş ve üstü: 80-200 mg/dl 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TAHLİL Kategorisindeki Diğer Haberler
Akılcı Laboratuvar Kullanımı kapsamında hangi testin nerede yapıldığını gös..
C peptit nasıl yükseltilir, c peptit ne işe yarar, c-peptid normal, tip 1 d..
N-Asetil Glukozaminidaz (NAG) Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? Normal Değeri Ne..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=