Lütfen bekleyin..Anne sütünün sağılması, saklanması ve bebeğe verilmesi...

Anne sütünün sağılması, saklanması ve bebeğe verilmesi nasıl olmalıdır?

Başarılı emzirmenin yapılamadığı her türlü durumda, anne sütü yerine başka formül sütler kullanılmadan anne sütüne devam edilmelidir. Öncelikle, bebek erken doğmuşsa veya hastaysa ve bu nedenle de ememeyecek durumdaysa, annede meme iltihabı, meme başı çatlağı ve yara var ise, ayrıca annenin meme başı bebeğin emmesine engel ise oluşturacak şekilde düz veya içe dönük ise, anne çalışacak ise, anneden ve bebekten kaynaklanan her türlü emzirme-emme probleminde bir elektrikli pompa kiralanması tavsiye edilir. Her iki memenin aynı anda sağılabilmesi ve sürenin yarıya indirilebilmesi için çift pompalama tertibatı olanı seçilebilmelidir.
Süt pompası tipleri ;
-Hastane tipi elektrikli pompalar bebeğin emme hareketini hem basınç, hem ritm olarak en iyi taklit eden pompalardır.
Emzirme önemli bir süre ertelenecekse (erken doğan bebeklerde olduğu gibi) veya bebekten düzenli olarak ve uzun periyotlarla uzak kalınacak ise (işe veya okula dönüşte olduğu gibi) en uygun seçenektir.
Bu pompalar pahalıdır, fakat haftalık, aylık veya erken doğmuşsa pompa kiralama maliyeti sigorta şirketi tarafından karşılanabilir. Bunun için emzirme uzmanı ile veya annenin doğum yaptığı hastanedeki bir hemşireyle görüşülmedi.
-İkili pompa her iki memenin aynı anda sağılmasına izin verir. Avantajları arasında, pompalama süresinin yarıya indirilmesi ve vücuda süt yapma komutunu veren prolaktin hormonunun seviyesinin arttırılması sayılabilir. İkili pompayla sütün sağılması genelde 10-15 dakika alır. Her seferinde bir meme sağıldığında da her bir meme için 10-15 dakika harcanır.
Bu pompalardan biri kullanıldığında pompa kiralama şirketi ve ithalatçının kullanma ve temizlikle ilgili talimatlarına uyulmalıdır.
-Küçük el tipi pilli veya elektrikli pompalar, bebeğinden sadece çok kısa bir süre için ayrı kalacak annenin ihtiyacını bir el pompası görebilir.
Piyasada, değişik tip ve kalitede ürünler bulunur. Pompa satın almadan önce, daha önce el pompası kullanmış biriyle konuşulmalı, yada hangi tipin seçileceği emzirme uzmanına danışılmalıdır.
Yeni sağılmış anne sütünün saklanması:
-Oda ısısında 6-8 saat
-Buzdolabında 3-5 gün
-Buzdolabının buzluğunda 2 hafta
-Derin dondurucuda 3 ay

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BEBEK & ÇOCUK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlıklı beslenme nedir kısaca, sağlıklı büyüme ve gelişme için yapılması g..
Bebeğim Ne Zaman Doğacak? Tahmini doğum tarihi hesaplama formülü, doğum tar..
Bebeğinizin Aşı Takvimini Oluşturun!


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=