Lütfen bekleyin..Kötü Çocukluk Kanseri Riskini Arttırıyor!

Ruhsal bunalımlar çocukları uyuşturucu madde kullanmaya teşvik ediyor.
Duygusal, fiziksel veya cinsel kötü muameleye maruz kalan çocukların, erişkin olduklarında akciğer kanserine yakalanma riskinin fazla olabileceği bildirildi.

ABD'de David Brown ve ekibinin yaptığı, yakında "BMC Public Health" dergisinde yayımlanacak araştırma, aile içindeki şiddete, boşanmaya şahit olan, ebeveynleri ruhsal bir hastalığa sahip, anne ya da babası hapse girmiş ya da uyuşturucu bağımlısı olan çocukların uzun vadedeki sağlık sorunlarını inceledi.

Araştırma, çocuklukta stres ve travmaya yol açan durumlarla karşılaşmakla, 14 yaşından itibaren ilerde sigara içme olasılığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu gösterdi. Bu bağlantı, bilim adamlarını akciğer kanseri riski konusunu araştırmaya yöneltti.

Çocuklukta kötü deneyimler yaşayan 17 bin 337 yetişkinin sağlık bilgilerini inceleyen bilim adamları, bu deneyimleri yaşayanlarla, bu kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski arasında ilişki olduğunu, ayrıca riskin artmasının büyük ölçüde sigara tiryakiliğine bağlı olduğunu gördü.

Bilim adamları, "kötü bir çocukluk geçirmediğini" söyleyenlere kıyasla, 6 ya da daha fazla travma geçiren kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskinin 3 kat fazla olduğunu belirttiler.

Çocukların çok ağır stres yaratan durumlarla karşı karşıya gelebileceği ve bu stresin sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara neden olabileceğini vurgulayan bilim adamları, bu alışkanlıkların akciğer kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkmasına ve belki de erken yaşta ölümlere neden olabileceğine dikkati çekti.

Sigaranın dışında başka mekanizmalar ya da bazı durumlar nedeniyle fiziksel ve biyokimyasal işlevlerde ortaya çıkan bozuklukların da kansere yol açabileceğini belirten bilim adamları, bunun ispatlanması için başka araştırmaların gerektiğini ifade etti.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Point" dergisinde de yayımlandı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KANSER Kategorisindeki Diğer Haberler
Kanser taraması sonuçları, kanser taraması ücreti, kanser taraması yapan ha..
Kanseri önleyen 10 altın kural, kanser riski hesaplama, kanseri önleyen bit..
Kanser özellikle çağımızda çok fazla artış gösteren ve ölümcül riskler taşı..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=