Lütfen bekleyin..Kancalı Kurt Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Bilmeniz Gerekenler...

Necator americanus ve Ancylostoma duodenale adı verilen parazitler hastalık sebebi olabilirler. Parazitler, cilt, ince bağırsak ve akciğerleri etkileyen küçük canlılardır ve hastalık meydana getirirler.
Kancalı kurt hastalığı yaygın görülmektedir. Nemli ve tropikal bölgelerde, subtropikal bölgelerde takriben 700 milyon insanı etkiler.
Gelişmekte olan ülkelerde ve çocuklarda görülen kancalı kurt enfeksiyonu nedeniyle, aslında ölümcül olmayan bir çok hastalığa karşı çocukların direnci azalmakta ve bu yüzden ölümler görülmektedir.
Ilık, oksijenli ve nemli toprakta gelişen kancalı kurtların larvaları deri yoluyla bulaşırlar. Cilde girdiklerinde kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Deriye giriş yerinde oluşan şişlik, kızarıklık ve kaşıntılar necator americanus paraziti ile oluşur ve alerjik bir olay olduğu için geçmesi aylar alabilir. Özellikle kalabalık ve kapalı toplumlarda daha sık görülür.
Derinden kan damarlarına geçerler ve oradan akciğerlere ulaşabilirler. Akciğere ulaştıkları zaman da hava yollarına girerek öksürüğe sebep olurlar. Öksürük olduğu zaman yukarı çıkan larvalar yutulur ve oradan sindirim sistemine geçer. Böylece ince bağırsaklara yerleşen larvalar, gelişimlerini tamamlar ve oldun bir kurt haline gelirler. Bu larvalar ve olgun kancalı kurtlar dışkı yoluyla dışarı çıkarlar.

Belirti ve bulgular
Bu parazitin bulunduğu kişilerde herhangi bir belirti veya şikayet görülmez. Fakat zamanla ileri derecede demir eksikliği anemisi görülebilir. Akciğerde, öksürük, hırıltı, hafif ateş oluşabilir. Genellikle de hafifi seyreder. Sindirim sisteminde ise, ağrı görülür ve bu ağrıyla birlikte bağırsak hareketlerinde artış görülür. Sürekli kan emildiğinden kansızlık görülür. İştah kaybı, ishal halsizlik dışkıda yumurta ve kan görülür. Ağızdan kanlı salya gelebilir.

Tanı
Hastanın dışkısı mikroskop altınca incelenir. Parazit yumurtaları görüldüğü takdirde tanı konur.

Tedavi
Hastalığın tedavisinde etken madde olan ilaçlar son derece etkendir. Hastalıkta meydana gelen kansızlık ve beslenme yetersizliği durumlarınında tedavi edilmesi gerekir.

Korunma
Genel hijyen temizliği ve kanalizasyon sisteminin iyileştirilmesi korumayı sağlar.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BULAŞICI HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Nipah virüsü nedir, Nipah virüsü belirtileri, Nipah virüsü meyve yarasaları..
Lyme Hastalığı (Lyme Borreliyoz) Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi... ..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=