Lütfen bekleyin..Adet Tarihi Nasıl Öne Alınır? Adet Tarihi Nasıl İleri Tarihe Ertelenir?

Regl Tarihini Öne Alma veya Regl Tarihini İleri Tarihe Erteleme Nasıl Yapılır?

Adet Tarihini Öne Almak
Regl tarihini öne almak yine mutlaka doktor önerisiyle olmalıdır. Doktorunuz size doğum kontrol ilaçlarından uygun olanı veya progesteron içeren ilaçlardan birini tavsiye edecektir. Ancak öne almak ileri tarihe almaktan daha güçtür ve bir kaç ay önceden ilaç kullanımına başlamak gerekir.
Çok sık bu yöntemlere baş vurmak zarar verici olabilir. Adet düzensizliği ve hormon dengesinde bozulma yaratabilir.

Adet Tarihini İleri Almak
Bayanlar çok özel günlerine denk gelen regl tarihini ileri tarihe atmak isteyebilirler.
Bu çok nadiren bir düğün, balayı dönemi, zorunlu tatil vs gibi özelliği olan günler olabilir.Bunu bir kadın doğum uzmanı ile görüşerek uygun tedavi ile sağlayabilirler.
Adet tarihini ileri tarihe almak; beklenen adet kanamasından en geç üç gün önce progesteron içeren ilaç başlanarak gecikme istenen süre boyunca doktorun önerdiği dozda kullanarak sağlanabilir. İlaç kullanımı bırakıldıktan sonra 3 gün ile on gün içinde regl dönemi başlar.
Ayrıca doktor önerisiyle doğum kontrol ilacı kullanmakta olanlar bir kutuluk kullanım sonunda hiç ara vermeden yeni kutu ilaca devam ederek istenen süreye kadar ileri tarihe regl dönemini erteleyebilir. İstenen tarihten bir hafta önce ilaç kullanımı kesilerek ileri tarihe alınmış olur. Ancak bu doktor muayenesi ile gereği gibi uygulanmalı ve sık denenmemelidir.

Bayanlar çok özel günlerinde, çok özel bir toplantı, sınav zamanında, hac, umre yada tatil öncesi gibi bazı durumlarda adet gününü değiştirme gereği duyabilirler. Bu tür adet geciktirici ilaçlar gereğine uygun kullanılır ve sık kullanılmazsa bir sorun oluşturmaz.Yılda bir veya iki kezden fazla kullanılmamalıdır. Kesinlikle bu tür ilaçlar sık kullanılmamalıdır.

Özellikle obezler, sigara kullanımı olan bayanlar, doğum kontrol ilaçlarını kullananlar, karaciğer fonksiyon bozuklukları problemleri olanlar bu tür ilaçları kullanmamalıdır.

Bu tür progesteron içeren ilaçlar çok kısa süre ve çok nadir kullanıldığı için ciddi bir yan etki görülmez. İlaç kullanıldığı sırada ödem, su tutulması, baş ağrısı, sinirlilik ve ajitasyon gibi olası yan etkiler yaşanabilir. Kısa süreli kullanım sonrası regl dönemi sonucu bu yan etkiler ortadan kalkar. Ancak ilaç kullanımı sırasında bu tür şikayetler ileri safhada ise ve aşırı kilo artışı var ise doktor kontrolünde olmakta fayda vardır.

Doğum kontrol hapı kullanan bir kadın 21 günlük ilaç kullanımının bitimi sonrası gelecek regl döneminde gününü değiştirmek mecburiyeti varsa hiç ara vermeden 22. günde yeni kutuya devam edebilir. Ayrıca bir progesteron içerikli ilaç almasına gerek yoktur.(Doğum kontrol ilaçlarında östrojen ve progesteron kombinasyonu vardır.) Kullandığı doğum kontrol hapına gecikme istenen süre kadar devam etmelidir. Adet görmek istediği günden üç gün önce ilacı kesmelidir. Sonraki dönem başlangıç için yeni bir kutu almalıdır. Kalan yarım kutu kullanımda bir karmaşıklık yaratmaması amacı ile atılmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KADIN SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Kısa adı PMS (Premenstural Sendrom) adet öncesi sendromu. Kadınların ruh sa..
MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR! Meme Kanseri, Kanser, Meme k..
Vajinismus nedir tedavisi, vajinismus belirtileri, vajinismus nedir belirti..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=