Lütfen bekleyin..Hamilelikte Ultrason...

Hamilelikte Ultrason İle İlgili Merak Edilenler...

Hamilelikte ultrason kullanımı zararlı mıdır?
Ultrasonografi ses dalgalarıyla yapılan bir görüntüleme yöntemi olduğu için, bebeğe de anneye de zararı yoktur.
Ultrasonografik incelemenin olası etkilerini ölçmek için, mekanik ve termal indeksler tanımlanmıştır. Ultrason cihazında bu değerler görülmektedir. Termal indeksin 1.5 üzerinde olduğu durumlarda, ultrasonografik incelemenin 10-15 dakikadan fazla tutulmamalıdır.
Elimizdeki veriler, ultrasonun bebeğe ve anneye zararı olduğunu göstermemektedir.

Hamilelikte ne sıklıkta ultrason yaptırılmalıdır?
Yüksek riskli gebelik yaşanmadığı sürece, her ay ultrason yaptırmak gerekmeyebilir.
Gebeliğin her 3 aylık döneminde bir defa olmak üzere, toplam 3 defa ultrason yaptırılmasını önermektedir. Klinik pratikte ilk trimesterda yapılan ultrason, iki sefer olmak üzere yapılabilir.
Gebeliğin erken döneminde, vajinal ultrasonla gebelik kesesinin rahim içerisine yerleşip yerleşmediği kontrol edilir. 6. gebelik haftasında vajinal ultrasonla bebeğin canlı olup olmadığı tespit edilir. Sonraki haftalarda da down sendromu ve diğer kromozom anomalileri açısından tarama yapılmalıdır.

Hamileliğin ilk üç ayında ultrasonla hangi sorunlar tespit edilir?
Gebeliğin ilk 14 haftası birinci trimester olarak kabul edilir. Bu dönemdeki ultrasonda erken dönemde vajinal ultrasonla, fetal kalp atımının pozitif olup olmadığına bakılır.
İlk 3 ay ultrasonunda, gebelik kesesinin ve fetüslerle beraber bebek sayıları belirlenir. Bu dönem ultrasonunda bebeğin gerçek yaşı tespit edilir. Erken dönem ultrason kontrollerinden sonra, 11 - 13 hafta ultrasonunda bebekte ense kalınlığı ölçümü yapılır. Down sendromu ve diğer kromozomal problemler için önemli bir bulgudur. Bu haftalar arasında yapısal anomaliler açısından da fetal anomali gözden geçirilir. İlk 3 ayda tanınabilen anomaliler, merkezi sinir sistemini ilgilendiren anomaliler, karın ön duvarı anomalileri, bazı doğumsal kalp anomalileri, böbrek ve idrar sistemiyle beraber iskelet sistemini ilgilendiren anomalilerdir.

Ultrason yöntemiyle bebeğin cinsiyeti ne zaman anlaşılır?
14. gebelik haftasından sonra, ultrason ile fetal cinsiyet tayini yapılabilir. Esasında görerek ayrım yapılmaktadır.

Hamileliğin son üç ayında ultrason ile hangi gelişmeler takip edilir?
28. gebelik haftasından doğuma kadar olan süreye 3.trimester adı verilmektedir.
Bu dönemde bebeğin büyümesi takip edilir. Bebeğe ait kafa çapı, karın çevresi ve kemik ölçümleri yapılır. O gebelik haftası için tahmini kilosu belirlenir.
Bebeğin anne karnındaki duruşu tespit edilir, plasentanın lokaline dikkat edilir. Amniyon sıvısı değerlendirilir. Yüksek riskli gebeliklerde bebek ve anneye ait kan ölçümleri yapılabilir. Yine yüksek riskli gebeliklerde bebeğin iyilik halini gösteren bir inceleme yöntemi ultrasona dahil edilebilir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GEBELİK & DOĞUM Kategorisindeki Diğer Haberler
Hamile kalma günleri hesaplama, gebe kalma pozisyonları, hamile kalmak için..
Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı, Ay Ay Kaç Kilo Alınmalıdır? Hamil..
Gebelik haftası hesaplama, gebelik hesaplama cetveli, hamilelik hesaplama o..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=