Lütfen bekleyin..Çocukluk Dönemi Korkuları...

Sık rastlanan çocukluk korkuları nelerdir? Çocukluk dönemi korkuları yaşa göre değişir mi? Çocukluk dönemi korkularının bedensel belirtileri nelerdir? Çocukluk dönemi korkularının ruhsal belirtileri nelerdir? Çocukluk korkularının sebepleri nelerdir? Çocukluk korkuları tedavi edilebilir mi?

Sık rastlanan çocukluk korkuları nelerdir?
Yaş dönemine göre değişmektedir. Korku, hepimizin hayatında çok normal olan bir olgudur.

Özellikle 0-1 yaş arası bebekler, bedensel kontağın kesilmesinden korkarlar. Çocuk nesnenin devamlılığını göremediği zaman korkar.

2-4 yaş arası annenin kaybolduğunu ve onu terk edebileceğini düşünüp korkabilir. Okul öncesi dönemde yaratıklar, vampirler gibi korkuları olabilir.

İlkokul döneminde ise daha somut korkular olabilir. Hırsız, kaçırılma, köpek korkusu bu yaştaki çocukların yaşadığı korkulardandır.

Çocukluk dönemi korkuları yaşa göre değişir mi?
Çocukluk dönemi korkuları yaşa göre değişir ve kendiliğinden kaybolur. Ailenin o döneme göre korkuların normal olduğunu fark edip panik yapmaması gerekmektedir.

18 aylığa kadar çocuklar yabancılardan korkabilir. Yüksek sesten, bedensel anlamda üzerine gelen bir objeden korkabilirler.

Okul öncesi dönemle birlikte karanlıktan, yalnız yatmaktan, anne babanın onu bırakmasından, terk edilmekten korkabilir. Çizgi film karakterlerini yanlış yorumlayıp yaratıklardan ve çeşitli kurgusal varlıklardan korkabilir. Bununla birlikte odalar arasında yalnız gidememe gibi davranışlar eşlik edebilir.

İlkokulla birlikte dama somut korkular gelişir. Uçağa binmekten, yüksekten, asansörden korkma gibi şeyler, korku ötesinde fobiye doğru kayabilir.

Çocukluk dönemindeki her korku fobi midir?
Her korku fobi değildir, korkular yaşa göre değişiklik gösterdiği için o dönemle birlikte belli yaşlarda var olan belirli korkular, yaş ilerledikçe ortadan kaybolabilir. Tabii ailenin de bunu nasıl beslediği çok önemlidir.

Örneğin; köpekten hiç korkmayan bir çocuğun annesi, köpek gördüğü zaman birden bire koşuyorsa, bu köpek korkusunu tetikleyebilir. Daha sonraki ortamlarda çevresindeki insanlar kuduz olabilirsin gibi cümleler kurarsa, fobi haline gelebilir, çocuk köpek gördüğü zaman kaçmaya başlayabilir.

Çocukluk dönemi korkularının bedensel belirtileri nelerdir?
Korkuların bedensel belirtileri, çocuğun kişilik yapısıyla alakalı olarak ortaya çıkabilir.

İçe dönük, hassas çocuklar bedensel tepki vermeye daha yatkındır. Baş ağrısı, mide ağrısı, kusma, bayılma gibi tepkiler verebilir. Vücutta alerjik reaksiyonlar, yüzün beyazlaması olabilir. Bunların dışında psikolojik çeşitli sorunlar da bedensel tepkilere katılabilir. Korku sonrası idrar kaçırma, tırnak emme, parmak yeme gibi sorunlar da görülebilir. İştah kesilmesi, gece kabus görerek uyanmalar, yatakta yatmak istememek, anneyle beraber uyumak istemek gibi davranışlar bunlara eşlik edebilir.

Çocukluk dönemi korkularının ruhsal belirtileri nelerdir?
Çocukluk dönemi korkuları aile tarafından çok abartılırsa, destekleyici ve teşvik edici biçimde kucaklanmazsa, aile anlayışlı bir şekilde davranmazsa ve okul öncesi öğretmeni de destekleyici olmazsa, çocuk ruhsal anlamda kendini kötü hissedebilir. Hatta bunun sonucunda depresyona girebilirler.

Çocuklarda depresyonda en sık görülen şeyler iştahın kesilmesi, uyku düzeninde bozulma, uykuya dalmakta sıkıntı, yataktan kalkamama, alt ıslatma gibi davranışlardır. Kaygının ve korkunun arttığı dönemlerde parmak emme, tırnak yeme görülebilir.

İlkokul çağıyla birlikte akademik başarıda bir azalma, ödev yapmak istememe, notların düşmesi ve sosyalleşmede problemler çıkması, karşımıza çıkan temel ruhsal problemler olarak görülebilir.

Çocukluk korkularının sebepleri nelerdir?
Çocukluk korkularında en temel şeylerden bir tanesi model almadır. Çocuklar okul öncesi dönemde, doğuştan gelen korkular dışında kendilerinden çok fazla korku geliştirmezler. Model aldıkları kişi en çok zaman geçirdikleri anneleri olmaktadır.

Örneğin; hayatında hiç uçağa binmemiş bir çocuk, annesiyle birlikte uçağa bindiğinde ve annesinin yüzünün bembeyaz olduğunu gördüğünde, uçağın korkulacak bir şey olduğunu kodlayabilir.

Temelde en önemli şeylerden bir tanesi öğrenme, model alma ya da olumsuz deneyimler sonrası bunu korkuya dönüştürme denebilir.

Çocukluk dönemi korkuları neden kalıcı hale gelir?
Çocukluk dönemi korkularında, çocuğun içinde bulunduğu ortamdaki ebeveynlerin, öğretmenlerin ve arkadaşlarının çocukla dalga geçmesi çok önemlidir.

Bu korkunun üstesinden gelme noktasında çocuğa kimse yardımcı olmuyorsa, çocuğa anlayışlı davranmıyorlar ise, bu korkular uzun vadeli biçimde hayatın diğer alanlarına taşınabilir.

Ergenlik ve yetişkin dönemleriyle beraber, korkular fobi olarak daha kalıcı hale gelebilir. Uzun vadeli devam eden korkularda, muhakkak profesyonel destek alınmasında fayda vardır.

Çocukluk korkularına karşı aile nasıl davranmalıdır?
Çocukluk korkuları konusunda aile destekleyici davranmalıdır. Çocuğun korkusu küçümsenmemelidir.

Hatta çocuğa benzer örnekler verilerek, onun yalnız olmadığı söylenebilir. Destekleyici cümleler söylenmelidir.

Çocuk eğer okula devam ediyorsa, öğretmenin bu konuda sınıfı organize etmesi çok önemlidir, çünkü çocuğun korktuğu şeyle ilgili diğer çocuklar dalga geçebilir.

Eğer çocuk anlayışlı bir ortamla karşılaşıyorsa, bir şekilde bu korkuyu yenebilir. Yenemedikleri noktada da muhakkak bir uzmandan destek alınması faydalı olacaktır.

Çocukluk korkuları tedavi edilebilir mi?
Korkular, çocukların yaşına göre normal gelişim içerisinde kendilerini gösteriyorsa, bir süre sonra kendiliğinden geçerler. Eğer geçmiyorlarsa ve çocuğun hayatını kısıtlamaya başlıyorlarsa, tedavi edilmesi gerekir.

Terapilerle destekleyici tedaviler sağlanabilir. Bazı vakalarda çocuk psikiyatristiyle beraber işbirliği yapılarak, ilaç ve terapi tedavisi yapılabilir. Bu noktada okul - aile ve uzman işbirliği sağlanmalıdır.

Korkular uzun vadeli takiplerde tamamen ortadan kalkmamışsa ve fobiye dönüşmüşse muhakkak tedavi edilmesi gerekir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RUH & SİNİR Kategorisindeki Diğer Haberler
Misofonya; yeme, içme, çiğneme ve nefes alıp verme gibi günlük seslere tepk..
Guillain barre sendromu geçirenler, guillain barre sendromu tekrarlarmı, gu..
Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, anne babaları uyardı: Çoc..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=