Lütfen bekleyin..Akraba Evliliği

Evlilik öncesi muayenelerde dikkat edilmesi gereken bir konu da akraba evlilikleridir. Kalıtsal hastalıkların önlenebilirliği bakımından akraba evlilikleri önemlidir.
Aynı soydan gelen kişilere akraba denir. Akrabalık; anne soyundan gelebileceği gibi baba soyundan da gelebilir. Her ikisi de aynı derecede önemlidir. Akraba evlilikleri genetik hastalıkların epidemiyolojisini oldukça etkileyen bir durumdur. Dünya toplumlarında %20 oranında akraba evliliği görülmekte, doğan çocukların %8,5’i ise akraba evliliklerinden doğmaktadır. Türkiye’de yapılan her beş evlilikten biri akraba evliliğidir (%20,9), Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise bu oran %40,4’a çıkmaktadır. Akraba evliliklerinden mutlaka özürlü çocuk dünyaya gelir denilemez ancak akraba evliliğinin sık görüldüğü toplumlarda, özürlü çocuk doğma oranı genel topluma oranla yaklaşık iki kat daha fazladır (%8–9). Evlilik öncesi muayeneler ve verilen danışmanlık sırasında bu durum da dikkate alınarak, eşlerin karşı karşıya kaldıkları risk anlatılmalıdır.
Akraba evliliği genel olarak iki derecede incelenir:
• Anne veya babalarından biri kardeş olan bir çiftin yaptığı evliliklere 1. derece akraba evliliği (kuzen evlilikleri) denir. Ülkemizde en sık rastlanılan biçimdir.
• Büyükanne veya büyükbabalarından biri kardeş olan çiftlerin yaptığı evliliklere ise 2. derece akraba evliliği (torun evlilikleri) denir.
Akraba evliliklerinin çocuklardaki etkisi nasıl oluşur?
Her çocuk anne ve babanın özelliklerini taşır. Anne babanın özellikleri kromozomlar üzerindeki genlerle çocuklara taşınır. Bu genler bir çifttir. Aynı soydan gelen kişilerin gen özellikleri benzerdir.
• Her ikisi de bir bozuk gen taşıyan anne babadan doğan çocuklar sağlam geni alırsa SAĞLIKLI olur.
• Anne veya babadan bir sağlam bir hastalıklı gen alırsa TAŞIYICI olur. Kendileri hasta olmasa bile hastalığı bir sonraki nesle taşırlar. Evlendiğinde hastalıklı çocuk sahibi olma ihtimali vardır.
• Anne ve babanın her ikisinden de hastalıklı gen alan çocuk HASTA olur.
Akraba Evliliklerinde En Sık Rastlanan Hastalıklar
• Kan Hastalıkları,
• Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları,
• Zekâ geriliği, fenilketonüri,
• Vücut yapısındaki bozukluklar.
Bunların yanında hasta çocuğun düşük yaşam kalitesi, ilaç ve çevreye bağımlılığı, maddi ve manevi yük altında kalan ebeveynler gibi toplum ve aileye getirdiği yük ve sorunlar da çok önemlidir.
Akrabalar arası yapılan evliliklerde soy geçmişinde, anne baba veya kardeşlerde tek gen veya kromozomal bir hastalık veya taşıyıcılık tespit edilmişse, anomalili doğum öyküsü bulunduğunda, tekrarlayan düşük hikâyesi bulunduğunda ilerde muhtemel bir gebelik öncesinde veya esnasında genetik danışmanlık almaları gerektiği belirtilmelidir. Özellikle beta-talasemi hastalığı akraba evliliklerinin yoğun olduğu bölgelerde artan oranlarda görülmektedir. Adaylara evlilik sonrası planlı gebelik yapmaları, gebelik öncesi anne adaylarının mutlaka tıbbi kontrolden geçirilerek demir ve iyot benzeri eksikliklerin tamamlanması, tüm gebeliğin özenle takip edilmesi ve önlenebilir özürlülük durumları için danışmanlık hizmetlerine başvurmaları gerektiği anlatılmalıdır.

“Evlilik Öncesi Muayene ve Danışmanlık Rehberi ” T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 914, Ankara

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Eskişehir’de, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayıp alay ederek, küfürlü konuşma..
Cemre ne zaman düşecek? İlk cemre nereye düşer? Cemre nedir ne anlama geliy..
Hangi Plastiker Zararlıdır? Bunları okuduktan sonra kullandığınız plastik ü..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=