Lütfen bekleyin..Ascaris Nedir? Belirtileri ve Tedavisi...

Ascaris Nedir? Belirtileri ve Tedavisi...

ASCARIS
* Tüm dünyada 1 milyon civarında kişinin Ascaris lumbricoides ile enfekte olduğu düşünülmektedir, özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde yaygındır.
* Ascaris barsakta yaşar ve yumurtaları enfekte kişilerin dışkıları ile toprağa karışır. Yumurtalar toprakla kontamine meyve, sebzelerle ya da direk kirli eller ile gastrointestinal sisteme girer ve bulaş böylece devam eder2.

Klinik ve Tanı
* Ascaris enfeksiyonu çoğunlukla asemptomatiktir. Hafif karın ağrısı ya da rahatsızlık hissi verebilir, çocuklarda gelişme geriliğine yol açabilir. Kurtların vücutta migrasyonu esnasında öksürük görülebilir.
Tedavi
* Ascariasis tedavisinde albendazol, mebendazol veya ivermektin kullanılır.
* Erişkin ve çocuk dozu aynıdır. Albendazol yemekle birlikte alınmalıdır 400mg tek doz bir gün kullanılır. Mebendazol 500mg tek doz veya 100 mg günde iki kez 3 gün süreyle kullanılır.
* Albendazolun gebelik kategorisi C’dir; Dünya Sağlık Örgütü daha önce korunma kampanyaları sırasında 2. ve 3. trimestırda kullanımını önermiştir ancak kesinlikle kar zarar oranı gözetilmelidir. Süte geçip geçmediği net değildir, dikkatli kullanılmalıdır. Albendazolun 6 yaş altı çocuklarda güvenli kullanılıp kullanılamayacağı da kesinlik kazanmamıştır ancak 1 yaş kadar genç çocuklarda bile kullanılmış olan çalışmalarda güvenli olduğunu belirten çalışmalar mevcuttur. Ancak 6 yaş altı çocuklarda kullanılacaksa düşük doz verilmelidir2.
* Mebendazolun de gebelik kategorisi C’dir. DSÖ çeşitli kampanyalarda gebelikte 2. ve 3. trimestırda kullanılabileceğini belirtmiştir, herhangi bir konjenital anomaliye yol açtığı gösterilmemiştir ancak kar zarar oranı gözetilmelidir. DSÖ emziren annelerde kullanılabileceğini belirtmiştir ancak süte geçip geçmediği net değildir, hasta bazında değerlendirme yapılmalıdır. 2 yaş altı çocuklarda kullanımı ile ilgili yeterli veri yoktur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BULAŞICI HASTALIKLAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Nipah virüsü nedir, Nipah virüsü belirtileri, Nipah virüsü meyve yarasaları..
Lyme Hastalığı (Lyme Borreliyoz) Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi... ..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=