Lütfen bekleyin..Tanatoforik displazi (TD) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tanatoforik displazi (TD) Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Varmıdır?

Tanatoforik displazi (TD) yenidoğan bebeklerde 20 000 ile 50 000 doğumda bir görülür. Ölümcül iskelet displazilerinin en sık görülenidir.
İntrauterin tanı konulabilir. Sık olarak polihidroamnios vardır ve doğum genellikle miadından erkendir. Gebeliğin ikinci yarısında yapılan ultrasonografide başın büyük, ekstremitelerin çok kısa olduğu ve bedenin normal boyda olduğu görülür.
Doğumda klinik özellikler kısa ekstremiteler, kısa boyun, solunum güçlüğüne neden olabilen uzun dar toraks ve orta hatta hipoplazik olan düzleşmiş bir yüz, şişkin karın olarak özetlenebilir. Baş çevresi büyük, özellikle frontal çıkıntı belirgin olup burun kökü basıktır. Künt extremiteler ve yonca yaprağı şeklinde kafatası TD için tipiktir. Ancak osteogenezis imperfekta, akondrogenezis ve akondroplazi gibi iskelet displazileri ile ayırıcı tanısını yapmak zor olabilir.
Uzun kemiklerde belirgin kısalık ve eğrilik vardır. Göreceli olarak intervertebral disk aralığı genişlemiştir. Bu hastalar doğumdan kısa bir süre sonra göğüs kafesinin dar ve akciğerlerin hipoplazik olması nedeniyle ölmektedirler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KAS İSKELET SİSTEMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Kas iskelet sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız, Kemik sağlığını koru..
Germe Egzersizleri kas, eklem ve omurga sağlığı için çok önemlidir. Germe e..
Yalnızca Türkiye’de 2,5 milyon skolyoz hastası bulunuyor. Hastalığın görülm..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=