Lütfen bekleyin..Sarkoidoz Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sarkoidoz Nedir? Nedenleri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Sarkoidoz, birçok organı tutabilen ancak en çok akciğerleri ve vücuttaki lenf bezlerini tutan iyi huylu bir hastalıktır. En sık 20-40 yaş arasında ortaya çıkmakla birlikte her yaşta görülebilmektedir. Nadiren aynı aileden birden fazla hasta görülmekle birlikte ırsi olup olmadığı bilinmiyor. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Bulaşıcı değildir. Sebebi henüz tam olarak bilinmiyor. Fakat bazı mikroplar, virüsler, çam tozları, kil ve toprak tozları gibi nedenler tartışılmaktadır.
Amerika’da yüz bin kişinin beşi sarkoidoz hastasıdır. Türkiye’de ise sıklığı net olarak bilinmiyor. Ancak yaygın bir hastalık değildir.
Sarkoidoz Belirtileri
Genç ve orta yaş grubunda daha sık görülen bu hastalıkta tanı koydurucu hiçbir semptom ve bulgu yoktur ve hastanın şikayetleri tutulan organa göre değişiklik gösterebilir. Birçok hastada hiçbir semptom görülmez ve tanı tesadüfen çekilen akciğer grafisi ile konulur. Hastaların yaklaşık % 25-30´unda halsizlik, iştahsızlık, ateş gibi genel hastalık belirtileri mevcuttur. Bazı hastalarda ateş, eklem ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bacakların ön yüzünde sert ağrılı kırmızımsı mor renkli nodüllerin ortaya çıkması ile hastalık akut bir şekilde başlayabilir. Akciğer tutulumu olan olgularda öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, nadiren kan tükürme gibi semptomlar vardır.Bazen boyun, koltukaltı ya da başka bir bölgede büyümüş lenf bezleri muayene esnasında tespit edilebilir. Hastalık akciğer dışında sıklıkla gözlerde de görülür ve göz tutulumu varlığında gözlerde kızarıklık, bulanık görme, ışıktan rahatsız olma gibi belirtiler olabilir. Cilt tutulumu varlığında ise cilt üzerinde değişik karakterde kabarık lezyonlar saptanır. Nadiren beyin tutulumu olan olgularda baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Sarkoidoz hastalarında böbrek taşı oluşma riski normal bireylere göre daha fazladır ve taş varlığında buna ait idrar yakınmaları ve bel ağrıları ortaya çıkar.
Hastalığınızın tanısını koyabilmek için doktorunuz sizi muayene edecek, akciğer filmi (gerekirse tomografi) çekecek, çeşitli kan ve idrar tahlilleri yaptıracak ve sarkoidozun tutabileceği tüm organları bulgularına göre çeşitli tetkik ve konsültasyonlarla tarayacak. Bu hastalığa benzer belirtileri olan diğer hastalıklardan ayırmaya çalışacak, gerekirse biyopsiyle doku örneği alacaktır. Doku örneği için akciğer tutulumu varsa bronkoskopi ile ya da akciğerdeki lenf bezlerinden ameliyatla parça alınacaktır.
Sarkoidoz Tedavisi Nasıldır?
• Bu hastalığın en iyi tarafı her hastayı tedavi etmeye gerek olmamasıdır.
• Hastaların ancak yarısından azında tedavi gerekmektedir. Çünkü hastalığınız kendiliğinden de düzelebilmektedir.
• Tedavi kararı için önce hastalığınızın evresini belirliyoruz.
• Hastalığın sizi ne kadar etkilediğini saptamak için nefes ölçümleri ve bilgisayarlı tomografi gibi ileri tetkikler yapıyoruz.
- Hastalık ileri derecede ise,
- Beyin, böbrek, kalp… gibi tutmuş  ve de
- Hızlı ilerliyor ise, tedavi uygulanmaktadır.
• Tedavide kortizonlu ilaçlar başta olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.
• Tedavi süresi, ortalama bir yıl olup duruma göre değişebilir.
Sarkoidozla Yaşamak:
• Bu hastalık kendi kendine düzelebilir, hep aynı kalabilir veya ilaç ile düzelebilir. Çok nadir olarak ileri derece nefes darlığı ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz.
• Sarkoidozlu hastalar normal yaşamını sürdürebilir ve sarkoidozlu olmayan diğer insanlar gibi tüm işlerde çalışabilirler.
• Eğer sarkoidoz hastasıysanız şikayetiniz olmasa bile düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekir.
• Kadın hastaların hamile kalmasında sakınca yoktur. Ancak hamile kalmadan önce mutlaka doktorunuz ile konuşmalısınız, hamileliğiniz boyunca ve doğum sonrasında doktorunuz ile iletişim kurmalısınız.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SOLUNUM SİSTEMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Grip ve Nezleyi nasıl ayırt edebiliriz?
Anneleri, birçok plastik üründe yaygın olarak bulunan ve yıllardır sağlık ü..
Genellikle insanın akciğerlerini etkileyen tüberküloz yani verem tedavi edi..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=