Lütfen bekleyin..Boyun Fıtıkları ve Servikal Radikülopati

Servikal Sinir Kök Bası Nedir? Nedenleri Nelerdir?

BOYUN FITIKLARI VE SERVİKAL RADİKÜLOPATİ
Bir yeriniz ağrıdığı zaman ağrının kaynağını bulmak çok zor değildir. Ancak eğer boyun bölgesinde ki vertebralarınızda (omurlarınızda) bir sorun varsa bu çok şaşırtıcı bir şekilde omzunuza, kolunuza, dirseğinize yada elinizde şikayetlere yol açabilir. Bunun sebebi boyundan kök alan bir sinirinizin tüm kol boyunca ilerleyerek elde sonlanıyor olmasıdır. İşte boyun kaynaklı bir problemden dolayı sinir kök basısına bağlı olarak gelişen ve boyun dışında başka bir bölümde oluşan tüm ağrılara servikal radikulopati diyoruz. 

Sinir köklerine bası yapabilecek olan birçok sebep vardır: 
Boyun fıtığı: Burada diskler arasında bulunan jöle kıvamındaki materyalin (nucleus ki göreve yük dağılımını sağlamaktır) diskin dış yüzeyindeki tabakadan (annulus) dışarı doğru kaçışı mevcuttur. Dışarı kaçan bu jöle buradan geçmekte olan sinir uçlarına baskı yaparak şikayetlere neden olur.
Spinal stenoz: Bazen omurlar arasındaki mesafe daralarak aralarından geçen sinirlerin sıkışmasına neden olur.
Dejeneratif disk hastalığı: Yaşlanma ile beraber vücudun su içeriğindeki azalma ve buna bağlı olarak gelişen kimyasal değişiklikler omurların yapısında bozulma ile karşımıza çıkabilir.Bu bozulma sinirlerin üzerinde baskı oluşmasına neden olur.
Doktorunuz size boyun hareketleri ve çeşitli boyun manevraları yaptırarak, şikayetleriniz ile detaylı bilgi alarak muayene edecektir. Omurganızı detaylı incelemek üzere röntgenler, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri istenebilir. 

Tedavi
Başlangıç tedavisi boynunuzdaki şikayetleri azaltmaya yönelik olarak 3 kademeden oluşacaktır. 
Dinlenme: Boynunuzun dinlenmesini sağlamak üzere birkaç gün boyunluk takılabilir. Ancak uzun süreli boyunluk kullanılması boyun problemlerinin temel tedavi prensiplerinden adale güçlendirme prensibine tam ters olduğu ve adaleleri zayıflattığı için uzun kullanılmamalıdır.
İlaç tedavisi: Ağrı kesici ve bölgesel ödemi geri çekecek ilaç kullanımı sıktır. Sinir basısı fazla ise kortizon kullanımı hızlı bir iyileşme sağlar. Ancak kortizon kullanımına ve şekline doktorunuzun karar vermesi önemlidir.
Fizik tedavi: İsometrik ve germe egzersizleri, sıcak soğuk uygulamaları, elektrik stimulasyon tedavileri uygulanır. Uzun süreli iyi sonuçlar için uygun hareketlerle boyunu güçlendirmek hayati öneme sahiptir.
Eğer 6-12 haftalık bir sürecin sonrasında şikayetler gerilemiyor ise altta yatan sebebe bağlı olarak cerrahi tedavi seçenekleri düşünülmelidir.

Benzer Konular...
Boyun fıtığının belirtileri ve sebepleri nelerdir?
Boyun ve bel ağrısını hafife almayın!
Boyun Tutulması Neden Oluşur, Nedenleri, Nasıl Geçer?
Boyun Tutulması Nasıl Geçer?
Boyun Omur Hastalığı (Cervical Ostearthritis)
Boyun Gerginliği – Boyun Düzleşmesi nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri - Tedavisi
Boyun Ağrılarından Nasıl Kurtulabilirim?
Boyun Ağrılarına Karşı Öneriler
Boyun Ağrıları nedir? Nedenleri Nelerdir?
Boyun Ağrıları - Boyun Ağrısı Nedenleri - Tedavisi ?
Estetik boyun germe ameliyatı

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KAS İSKELET SİSTEMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Kas iskelet sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız, Kemik sağlığını koru..
Germe Egzersizleri kas, eklem ve omurga sağlığı için çok önemlidir. Germe e..
Tanatoforik displazi (TD) Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Tedavis..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=