Lütfen bekleyin..Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Dişlerimizi Ne Zaman ve Nasıl Fırçalamalıyız?

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?
Kişisel hijyenin en önemli parçalarından biri de ağız ve diş sağlığıdır. Ne yazık ki dayanılmaz ağrılar başladığında aklımıza dişlerimiz gelir. Oysa, diş ağrısı oluştuktan sonra yapılacak tedaviler, diş çürüğünü önlemeye yardımcı basit uygulamalara göre çok daha zordur. Bu nedenle, küçük yaşlardan itibaren diş sağlığını korumaya yönelik uygulamaları yerine getirmek çok önemlidir.
Dişlerimizi korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Dilimizin yapısı oldukça pürüzlüdür ve bakterilerin yaşaması için elverişli bir ortamdır. Yemek sonrası ağzınızda ve dişinizde kalan artıklar milyonlarca mikrop için yeterli besin kaynağını oluşturur. Özellikle şekerli yiyecek artıkları asit oluşturarak dişlerin zarar görmesine neden olur. Eğer, dişlerinizi fırçalamazsanız dişler çürümeye başlar.
Dişlerimizi Ne Zaman ve Nasıl Fırçalamalıyız?
Günde en az 2 kez, sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi ile dişlerinizin sağlığını koruma altına alabilirsiniz.
Peki, etkili bir fırçalama nasıl olmalıdır?
Diş fırçasını 45 derecelik açı yapacak şekilde tutun ve diş eti hizasından başlayarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlayın. Dişinizin dış yüzeyinden başlayarak yumuşak ve dairesel hareketlerle ön dişlerden arka dişlere doğru fırçalama işlemine devam edin. Aynı şekilde dişlerin iç yüzeylerini de fırçalayın. Daha sonra dişlerinizin çiğneme yüzeylerini fırçanızı düz olarak ileri geri hareket ettirerek fırçalayın.
Diş fırçalamada amaç; az macun, sık fırçalamadır. Genelde fırçaya ne kadar çok macun sürülürse o kadar çok temizlenir şeklinde yanlış düşünürüz. Diş fırçalamak için nohut büyüklüğünde macun yeterlidir. Diş fırçası size özel bir araçtır, asla kimseyle fırçanızı paylaşmayın. Mutlaka en geç altı ayda bir kez diş fırçanızı yenileyin.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
AĞIZ & DİŞ Kategorisindeki Diğer Haberler
Diş fırçalamanın önemi maddeler halinde, diş fırçalamanın zararları, diş fı..
Diş fırçalamanın önemi maddeler halinde, diş fırçalamanın zararları, diş fı..
Çocuklarda, diş çürüklerinin tedavisiz bırakılmaması gerekiyor.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=