Lütfen bekleyin..Ödem Nedir? Ödem Nedenleri ve Tedavisi

Ödem, interstisyel alandaki sıvı volümünün artması sonucu dokunun palpe edilebilecek derecede şişmesidir.

Ödem, interstisyel alandaki sıvı volümünün artması sonucu dokunun palpe edilebilecek derecede şişmesi olarak bilinir. Eğer masif ve yaygın halde olursa anazarka olarak isimlendirilir. Ödemin çok çeşitli klinik durumla ilişkisi mevcuttur.
Ödem polikliniklerde sıklıkla, tanıya ait erken dönemde “bacaklarım şişiyor” şikayeti ile karşımıza gelir. Öyküsünde günün ilerleyen saatlerinde ve uzun süre ayakta kalma ile şikayetlerin arttığı sıklıkla saptanır. Bacaklarda şişliğin en sık sebepleri, tromboflebit, kronik venöz yetmezlik (55 yaş üstünde %0.5’tir ve hastaların büyük kısmı Derin Ven Trombozunun geç komplikasyonudur), selülit, dermatit, travmatik ve konjestif kalp yetmezliğidir.
Ödeme sebep olabilecek mevcut kronik hastalığı olan hastalarda klinik yönetim nisbeten daha kolaydır, sıklıkla aldığı tedavinin (özellikle diüretikler) optimize edilmesi ile baş edilebilir.

Ödem nedenleri
Lokal nedenler
Derin ven trombozu (akut gelişir)
Tromboflebit (akut gelişir)
Akut arteriyel iskemi (akut gelişir)
Posttravmatik
Post-trombotik sendrom
Kronik venöz yetmezlik
Sellülit
Dermatitler
Lenfödem
Enfeksiyon
Yılan veya böcek ısırmaları
Lipoödem
Yumuşak doku tümörleri
İlaçlar
Minoksidil
Diazoksit
Nifedipin
Metildopa
Ösrojen ve progesteron içerenilaçları
Fenilbutazon vb. antiinflamatuar ilaçlar
Sistemik nedenler
Kalp yetmezliği
Karaciğer yetmezliği
Böbrek yetmezliği
Nefrotik sendrom
Protein kaybettiren enteropatiler,
Protein kalori malnutrisyonları
Hipoproteinemi ile giden hastalıklar
Allerjik hastalıklar
İdiopatik periyodik ödem (kadınlarda)
Tümör
Kanser tedavisi
Miksödem

Tedavi
Tedavide, altta yatan nedene yönelik tedavinin yanında diüretikler kullanılmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
*Derin Venöz Trombozu geçiren / tekrarlayan hastalar, uzun süreli hareketsizlikten kaçınmalıdır. Hasta, tekrarlar konusunda eğitilmeli, semptomları erkenden tanıyabilmelidir. Bayan hastalarda kullanıyorsa Oral Kontraseptifler derhal kesilmelidir veya ilerde kullanmaması için uyarılmalıdır. Oral antikogülan başlanan hastaların INR takipleri düzenli yapılmalı, terapötik doz aralığının dar olduğu, hassas takip gerektiği konusunda özellikle uyarılmalı ve kayıt altına alınmalıdır.
*Derin Venöz Trombozu etyolojisinde staz çok önemlidir bu nedenle hastaların yürümeleri ve hareket etmeleri, tekrarların önlenmesi için oldukça önemlidir.
*Varis çorapları ve kompresyon bandajları kullanılmalıdır. Hastanın çorabı etkili bir biçimde kullanması gereklidir. Yetersiz veya fazla basınçlı çorap hem etkiyi azaltır hem de kullanmayı zorlaştırır.
* Yüzeysel tromboflebitte, varsa IV kateterin çıkartılması, sıcak kompresyon, ve elevasyon etkilidir. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar da kullanılmaktadır.
* Lenfödemde tuz kısıtlaması yapılabilir. Elastik çorap, elevasyon ve masaj tedavide kullanılır. Diüretik kullanımı tartışmalıdır.
 

Etiketler : Ödem, Ödem Nedenleri
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KALP & DAMAR Kategorisindeki Diğer Haberler
Kalp Sağlığı İçin Ne Yemeliyiz? Kalp Dostu Gıdalar Nelerdir?
Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, ..
ABD'de başarılı sonuçlar veren "zamk" yöntemiyle varis tedavi..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=