Lütfen bekleyin..Refraksiyon Kusurları - Göz Bozuklukları Nelerdir?

Refraksiyon Kusurları, Göz Bozuklukları, Miyop, Hipermetrop ve Astigmat Nedir?

Refraksiyon Kusurları
Göze paralel gelen ışınların retina üzerine odaklanamadığı durumlardır. Miyop, hipermetrop ve astigmat olmak üzere 3 türü vardır.
Miyopi göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur.
Hipermetropi göze paralel gelen ışınların retina arkasında odaklanması durumudur.
Astigmatizma ise gözün değişik meridyenlerde ışıkları farklı farklı kırmasıdır.
Etyoloji: Çevresel ve genetik faktörler.
Belirti ve Bulgular: Hastaların genellikle uzağı veya yakını net görememe, özellikle gün sonuna doğru gelişen göz veya baş ağrısı, geceleri araba sürmede zorluk gibi şikayetleri vardır.
Uzak veya yakın eşeli ile okutulunca hasta bütün sıraları okuyamaz.
Tedavi: Refraksiyon kusurlarının tedavisi gözlük, kontakt lens veya lazer gibi cerrahi yöntemlerle yapılır.
Refraksiyon kusurları 50 yaş üzeri nüfusun üçte birini etkiler. Refraksiyon kusurları Snellen eşeli veya benzeri görme testlerle kontrol edilebilir. Duvara monte Snellen eşeli kullanarak kişinin 6 metre'den okuyabildiği sıra değerlendirilerek görme keskinliği muayene edilir. Örneğin kişi sadece en üstteki bir sırayı okuyabiliyorsa görme düzeyi 0,1 veya dördüncü sırayı okuyabiliyorsa görme düzeyi 0,4'tür. Okuma yazma bilmeyenler için E harfinin yönü sorulur. Bütün sıralar yani on sıra da okunabiliyorsa görme düzeyi "tam" olarak değerlendirilir. Üç dört yaşındaki çocukların görme keskinliği muayenelerinde ise özel olarak hazırlanmış üzerinde resimler olan tablodan çocuğun kaçıncı sıraya kadar resimleri tanıyabildiği sorulur ve buna göre değerlendirme yapılır.
Görme keskinliğinin tek başına taranması sınırlı bilgi verir. Sadece Snellen eşeli ile tarama görme alanı kaybını tespit edemeyebilir veya periferik- merkezi görme kaybı ayırımını yapmada yardımcı değildir, akodomasyon kaybı, renkli görmede değişiklik veya düşük ışıkta görme zafiyetleri konularında sensitif değildir. Sadece görme keskinliğinin değerlendirilmesi fonksiyonel bozuklukların değerlendirilmesinde yardımcı olmayabilir.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÖZ SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Adenovirüs Konjonktiviti Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Tedavi..
Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak ..
Gözlerde Uçuşma ve Işık Çakmaları Neden Olur?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=