Lütfen bekleyin..Glokom Nedir? Belirtileri, Risk Grupları ve Tedavisi

Glokom Nedir? Belirtileri, Risk Grupları ve Tedavisi

Glokom Nedir?
Halk arasında karasu hastalığı veya göz hipertansiyonu olarak bilinir. Göz içi basıncın (GİB) optik siniri zedeleyecek ve görme kaybına yol açacak kadar artması sonucu görülür. GİB için 9 mmHg alt sınır ve 22 mmHg üst sınır kabul edilir. Glokom hastalarında artmış GİB önemli bir değiştirilebilir risk olsa da diagnostik bir test değildir. Perimetri (görme alanı muayenesi) halen en önemli değerlendirme olarak kabul edilmektedir.
Sıklığı: Dünyada körlüğün ikinci en sık sebebidir. Türk Oftalmoloji Derneği’nin yürüttüğü bir araştırmaya göre ülkemizde glokom sıklığı %3 olarak bildirilmiştir ancak bu hastalardan sadece 1/4’üne tanı konmuştur. Halen Türkiye’de 140.000 tedavi gören glokom hastası olduğu tahmin edilmektedir.
Sınıflaması: Açık açılı glokom, açı kapanması glokom ve konjenital glokom olmak üzere üç ana grupta sınıflanabilir. Açık açılı glokomda aküoz sıvının atıldığı drenaj sisteminde tıkanıklık vardır. Açı kapanması glokomda ise ön oda (anterior chamber) açısının kendisinde tıkanıklık söz konusudur böylece aküoz sıvı drenaj sistemine ulaşamaz.
Risk Grupları:
*65 yaş üzeri olmak
*Aile öyküsünde glokom hastası olması
*Diyabetes Mellitus
*İleri derece miyopi
Semptomlar: Glokomda semptom nadiren görülür. Ancak %40 ve üzeri oranda sinir hasarı gerçekleştiğinde ‘tünel görüşü’ olarak isimlendirilen periferik görme kaybı gözlenir.
Tetkikler:
1. Göz tansiyonunun ölçülmesi (tonometri)
2. Ön kamara açısının muayenesi
3. Optik disk muayenesi (fundoskopi)
4. Sinir lifi tabakası muayenesi
5. Görme alanı muayenesi (perimetri)
Tedavi: Glokom tedavisinde temel prensip görme sinirinin ve bu sinirin fonksiyonlarından olan periferik görmenin ve görme keskinliğinin korunabilmesidir. Tedavi alternatifleri medikal tedavi, cerrahi ve lazer tedavileridir.
 

Etiketler : Glokom
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÖZ SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Adenovirüs Konjonktiviti Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Tedavi..
Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak ..
Gözlerde Uçuşma ve Işık Çakmaları Neden Olur?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=