Lütfen bekleyin..Kimyasal Göz Yanıklarının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kimyasal Göz Yanıklarının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kimyasal Göz Yanıkları
Gözün en acil tedavi gerektiren durumlarından birisidir. Asidik veya bazik kimyasal maddelerle gözün istenmeden teması sonucu oluşur. Tüm göz yaralanmalarının %8-18’ini oluştururlar.
Çevresel faktörler rol oynar. Sıklıkla erken madde sodyum hidroksit (NaOH), potasyum hidroksit (KOH), hidroflorik asit (HF), hidroklorik asit (HCl), fenol gibi asidik veya alkali maddelerdir.
Risk Grubu: Koroziv maddelerle çalışanlar veya inşaat işçileri
Belirti ve Bulgular: Hastanın kimyasal madde ile teması öyküden öğrenilir. Genellikle deterjanlar, aseton, tiner gibi çözücülerle temas öyküsü vardır. Hastalarda çoğunlukla kimyasal yanık gelişen gözde ağrı, aşırı yanma ve batma, kızarıklık ve kapaklarda hiperemi ve ödem mevcuttur. Konjonktiva hiperemiktir. Kornea bulanık olabilir. Işık kaynağı ile kapaklar, konjonktiva ve kornea değerlendirilmelidir. Göz kapaklarının iç kısımlarına da bakılmalı, kireç gibi yanığa neden olan etkenlerin halen gözde bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.
Herhangi bir tetkik gerekmemektedir.
Tedavi: Tedavide hasta ile ilk karşılaşmada yapılması gereken ilk iş gözün su ile yıkanmasıdır. Şarlar uygunsa serum fizyolojik ile yoksa çeşme suyu ile göz en az 30 dakika irrige edilmelidir. Bu süre ciddi olgularda bir saate kadar uzatılabilir. Yıkama sırasında varsa kornea ve konjonktivadaki nekrotik dokular veya varsa yabancı cisimler temizlenmelidir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÖZ SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Adenovirüs Konjonktiviti Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Tedavi..
Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak ..
Gözlerde Uçuşma ve Işık Çakmaları Neden Olur?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=