Lütfen bekleyin..Travmatik Göz Yaralanmalarının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Göz Yaralanmalarının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Göz Yaralanmaları
Göz travmaları delici veya künt travmalar olabilir. Etyolojide çevresel faktörler rol oynar.
Risk grupları: Erkekler, çocuklar, düşük sosyoekonomik seviye. Sıklıkla ev ve iş kazaları veya trafik kazası sonrası karşılaşılır.
Belirti ve Bulgular: Hastanın künt yada delici bir göz travmasına maruz kaldığı alınan öyküden öğrenilir. Öncelikle hastanın göz bölgesi dışında kafa travması olup olmadığına bakılmalıdır. Kafa travması mevcutsa mutlaka hastanın oksipital bölgesine bakılmalıdır. Göz bölgesinde yaralanmanın türü (künt veya delici) tespit edilmelidir. Orbita kenarları mümkünse her iki elin baş parmağı ile palpe edilmeli ve kırık olup olmadığı değerlendirilmelidir. Krepitasyon araştırılmalıdır. Göz hareketlerine bakılmalıdır. Göz hareket kısıtlılığı ve çift görmenin olup olmadığı değerlendirilmelidir1. Orbita kenarlarında hassasiyet ve krepitasyon bulunması, hastanın göz hareketlerinde kısıtlılık ve çift görmesinin olması orbita duvarını oluşturan kemiklerden birinin kırık olabileceğinin göstergesidir. Kaş ve kapak yaralanmaları veya laserasyonu varsa doku kaybı mevcut olup olmadığı araştırılmalıdır. Bir ışık kaynağı ile konjonktiva ve korneaya kabaca bakılmalı hemoraji veya laserasyon olup olmadığı değerlendirilmelidir. Yine ışık kaynağı ile pupillalarda ışık refleksine ve pupillaların düzgün olup olmadığına bakılmalıdır. Özellikle delici yaralanmalarda pupillaların ekzantrik olması o gözde ciddi bir sorun olabileceğinin göstergesidir. Olanak varsa oftalmoskop ile retinaya bakılmalıdır.
Orbita kırığı veya gözde yabancı cisim şüphesi olan hastalara iki yönlü kafa grafisi çekilmelidir.
Orbita kırığı veya gözde yabancı cisim şüphesi olan hastalarda olanak varsa orbita tomografisi çekilmelidir.
Tedavi: Kaş laserasyonları ve göz kapağı kenarını içermeyen göz kapağı laserasyonlarında doku kaybı yoksa primer sütürasyon yapılabilir. Kirli yaralarda tetanoz profilaksisi için hastayı değerlendirmek unutulmamalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Dr.Gökhan
296 gün önce
Merhabalar Metin;
Hekiminizin verdiği ilaçları düzenli olarak kullanın ve kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde Gözünüzde enfeksiyon gelişebilir. Ve daha büyük sorunlara neden olabilir. Korneada çizik olması bulanık görmeye neden olur. Derin çizik değilse bir kaç güne düzelecektir. Önemli olan damlalarınızı düzenli kullanın ihmal etmeyin. Ve kontrole gidin. Geçmiş olsun.
0 0
Metin
296 gün önce
Merhabalar pazar öğlen 1 sularında zeytin dalı gözüme girmesi sonucuyla ve doktorun muayane etmesi sonucu gözümün kahverengi kısmında çizilme olduğu söylendi. Batma şikayetleri vardı batma 1gün sonrasında geçti. Sadece bulanık görüyorum. Bunun sebebi çizik olabilir mi ve geçici bir süreçmidir. Doktor küçük birşey olduğunu söyledi geçici bir rahatsızlıkmı bulanıklık ve çizilme.
0 0
GÖZ SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Adenovirüs Konjonktiviti Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Tedavi..
Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak ..
Gözlerde Uçuşma ve Işık Çakmaları Neden Olur?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=