Lütfen bekleyin..Enfeksiyöz Konjonktivit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyöz Konjonktivit Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Enfeksiyöz Konjonktivitler
Konjonktiva dokusunun viral veya bakteriyel mikroorganizmalarla enfeksiyonu sonucu gelişen inflamasyonudur.
Çeşitli virüsler veya bakteriler etiyolojide etken olabilir. Virüslerden en sık etken adenovirüsler, poxvirüs, herpes simplex virüsleri ve enterovirüslerdir. Bakterilerden en sık etken olanlar S. aureus, S. pnömoni, H. influenza ve M. kataralis’tir.
Genellikle her iki gözde şikayet gözlenir. Gözlerde ani veya zaman içinde gelişen kızarıklık, sulanma, çapaklanma şikayeti ve özellikle bakteriyel konjonktivitlerde sabahları alt ve üst kapak kirpiklerinin birbirine yapışma hikayesi mevcuttur.
Kapaklar genellikle doğaldır. Konjonktiva hem viral hem de bakteriyel konjonktivitlerde yaygın bir şekilde hiperemiktir. Viral konjonktivitlerde seröz, renksiz bir sekresyon, bakteriyel konjonktivitlerde ise pürülan bir sekresyon vardır. Kornea saydam olarak değerlendirilir. Viral konjonktivitlerin bir kısmında (Adenovirus enfeksiyonu) preauriküler lenf nodunda hassasiyet ve şişlik de klinik tabloya eşlik etmektedir.
Pürülan sekresyon varsa kültür alınabilir.
Topikal antibiyotikli damlalar ve irritasyon semptomlarını azaltmak için topikal nonsteroid antiinflamatuar damlalar kullanılabilir. Antibiyotikli damlalardan en sık tercih edilenler siprofloksasin, ofloksasin, gentamisin, tobramisin ve neomisindir. Antibiyotikli damlaların pozolojisi hastalığın şiddetine göre değişmekle birlikte genellikle 4X1 şeklindedir. İlave olarak siprofloksasin veya fusidik asit içeren bir pomad eklemek tedavinin etkinliğini güçlendirir. Verilen tedaviye rağmen 1 haftanın üzerinde bulguları devam eden hasta bir Göz Hastalıkları Uzmanına sevk edilmelidir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÖZ SAĞLIĞI Kategorisindeki Diğer Haberler
Adenovirüs Konjonktiviti Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir? Tedavi..
Dış görünüşü olumsuz etkileyen göz altı morluklarının başta kadınlar olmak ..
Gözlerde Uçuşma ve Işık Çakmaları Neden Olur?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=