Lütfen bekleyin..Anaflaksi Nedir? Nedenleri, Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Anaflaksi hayatı tehdit eden ve uygun tedavi edilmezse ölüm ile sonuçlanabilen gerçek acil bir durumdur. Sıklıkla cilt, solunum, kardiyovasküler ve gastrointestinal bulgularla kendini göstermektedir.

Anaflaksi Nedir?
Anaflaksi hızla gelişen ve acil ve uygun yaklaşımda gecikme halinde ölüme yol açabilen allerjik reaksiyon tablosudur. Anaflaksi mast hücreleri ve bazofillerden salınan medyatörlerin immunglobulin E aracılığının oluşturduğu sistemik, ani hipersensitivite reaksiyonu olarak tanımlanmaktadır.
IgE bağımlı reaksiyonlar icin anaflaktik, bağımlı olmayan reaksiyonlar ise anaflaktoid olarak sınıflandırılmaktadır.
Hipersensitivite, genel olarak zararlı olmayan antijenlere karşı gelişen uygunsuz immun cevap olarak tanımlanırken; anaflaksi, ani hipersensitivite reaksiyonunun en şiddetli formu olarak bilinmektedir. Başlangıçta hafif semptomlarla kendini gösterebilir ancak hızla hayatı tehdit eden solunumsal ve kardiyovaskuler reaksiyonlara ilerleme potansiyeline sahiptir.
Yaşam boyu bireysel anaflaksi riskinin %1-3 arasında olduğu; mortalite oranının %1 olduğu kabul edilmektedir.
Yiyecekler, ilaçlar, böcek sokmaları ve allerjen immunterapi enjeksiyonları anaflaksi için en sık nedenler olarak öne çıkmaktadır. Mast hücreleri veya bazofillerin ani degranulasyonuna yol açan herhangi bir etken anaflaksiye neden olabilir. Rapor edilmiş önemli sayıda anaflaksi vakasının tanımlanmış bir sebebi yoktur (idiopatik anaflaksi grubu).

En sık anaflaksi nedenleri
İlaçlar
*Beta laktam antibiyotikler
*Asetilsalisilik asit
*Trimetoprim sulfometaksazol
*Vankomisin
*NSAİD
Besinler ve katkıları
* Kabuklu deniz ürünleri
*Soya fasulyesi
* Kabuklu yemişler (yer fıstığı, kabuklu fındık)
* Buğday
* Süt
*Yumurta
* Tohumlar
*Sülfitler
Diğer
* Hymenoptera sokması
* Böceklerin parçaları ve küfler
*Radyografide kullanılan kontrast maddeler
* Aşılar
* Lateks

Anaflaksinin Belirti ve Bulguları
İnsanlarda anaflaksi mast hücrelerinin yoğun olarak bulunması nedeniyle kardiyovaskuler sistem, solunum sistemi, nörolojik sistem ve gastrointestinal sistemi etkiler. Anaflaksi parenteral alımlarda dakikalar içinde gelişebilir ve ölümcül olabilir. Sistemik allerjik reaksiyonların klinik bulguları yaygın ürtiker ve anjiyoödem tablosu şeklinde olabilir. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, bronkospazm, rinore, konjuktivit, disritmi ve hipotansiyon bulguları da tabloya eşlik eder.
Anaflaksinin klasik semptomları kaşıntı, ciltte flushing ve ürtikerle kendini gösterir. Ardından boğazda doluluk hissi, anksiyete, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı ve sersemlik izlenir. Giderek bilinç düzeyi kötüleşir, solunum sıkıntısı ve dolaşım kollapsı ortaya çıkabilir. Olay bilincin kapanması ve kardiyopulmoner arrestle sonuçlanır. Hastaların çoğunda semptomlar ani olarak ve maruziyetin ilk 60 dakikası içinde görülür. Başlangıç semptomlarının azalması sonrasında hastalar tekrarlama riski taşımaktadır.

Sistemlere Göre Belirti ve Bulguları
Solunum: Rinit, farinks ödemi, larinks ödemi, öksürük, bronkospazm, dispne
Kardiyovaskuler: Disritmi, kollaps, kardiyak arrest
Deri: Kaşıntı, ürtiker, anjiyoödem, kızarıklık
Gastrointestinal: Bulantı, kusma, kramp, diyare
Göz: Kaşıntı, gözyaşı akması, kırmızılık
Genitoüriner: Acil idrar yapma isteği, kramp

Tedavi
Hava yolu sıkıntısı ya da hipotansiyonun olduğu anaflaksi tablosu gerçek medikal acil bir durumdur ve çok hızlı değerlendirilip tedavi edilmelidir. Anaflaksi şüphesinde adrenalin verilmesine hızlı karar vermek tedavinin en can alıcı basamağıdır.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ALLERJİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Atopik Dermatit (Alerjik Ekzama) Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?
Ürtiker değişik immünolojik ve inflamatuar mekanizmaların klinik yansıması ..
Allerjik hastalık çocukta ne zaman başlar?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=