Lütfen bekleyin..Kadınların korkulu rüyası: Sistit

Sistit tedavisi, sistit ilacı, sistit için antibiyotik, sistit nedenleri, sistit nasıl geçer kadın, kanamalı sistit, sistit ilaçsız nasıl geçer, sistit erkek, sistit tedavisi ilaçları, sistit için antibiyotik, sistit ilaçsız nasıl geçer, sistit nasıl geçer kadın, sistite kesin çözüm, sistit için şifalı bitkiler, sistit bitkisel tedavi maydanoz, sistite sıcak su iyi gelirmi, sistit için antibiyotik, sistite ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, balayı sistiti ilaç, balayı sistiti bitkisel tedavisi, balayı sistiti antibiyotik isimleri

Sistit, halk arasında özellikle kadınlarda sık görülen bir enfeksiyondur. Eğer gerekli tedavi uygulanmaz ise enfeksiyon böbreklere ilerleyebilir. Emsey Hospital’dan Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Gökova Azman konuyla ilgili görüşlerini aktardı.
Sistit, idrar yolu enfeksiyonudur. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, sızı, ağrı, idrar yaptıktan sonra sanki tekrar tuvalet ihtiyacı var gibi hissetme, idrarda kanama, kasık ağrısı ve yan ağrısı sistit bulguları olabilir. Hastalar acil idrara çıkma isteği ile tuvalete gider. Fakat idrarını tamamen yapamadan geri döner. Enfeksiyon derecesi fazla ise, bulantı, kusma, ateş, terleme, kötü kokulu bulanık idrar görülebilir.
Özellikle tatildeyken ıslak mayo ile uzun süre oturmak sistit oluşumuna neden olabiliyor. Bu nedenle genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
Risk Faktörleri:
• Çok eşlilik
• Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma
• İdrar sondası kullanımı
• Hamilelik
• Şeker hastalığı
• Temizliğe dikkat edilmemesi
• Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar
• Yaşlılık
Kronik sistiti tanımlarsak; hasta son 6 ayda ikiden fazla idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalmaktır. Tabii ki her sık idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanmaz. Tahlillerde enfeksiyon bulguları olması ve tedavi sonrası düzelmesi gerekir. Özellikle gebelik döneminde bebeğin aşağıya baskısı ile sık idrara çıkma gözlenir. Bu sistit değildir.
Bakterilerin üreme organları ve anüsten alt idrar yollarını aşıp mesaneye ulaşması sonucu sistit gelişir. Bulaşma, genital hijyen yetersiz ise olabildiği gibi, cinsel birleşme sırasında da eşler arasında olabilir. Uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menopozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir. Genel tuvaletlerin kullanılması ile de bulaşmaktadır. Bu nedenle tuvalete oturmadan sifonu çekmek faydalı olabilir.
Kadınlarda üretra erkeklere göre daha kısa olduğu için sistit kadınlarda daha sık görülür. Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın bağırsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.
Sistit antibiyotik ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. Kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir. Eğer eşlik eden vajinal enfeksiyon varsa o da tedavi edilebilir.
Sistitten korunmak amacıyla yapılması gerekenler;
• Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
• Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
• İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
• Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
• Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
• Kahve, çay, alkol gibi içecekleri ya hiç ya da mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzerinde irrite edici etkileri olabilir.
• Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları tercih edin.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ÜRİNER SİSTEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Tam İdrar Tahlili Nedir? Normal Değerleri Nelerdir? Aç Karnına mı Yapılıyor..
Disüri Nedir? Disürinin Belirtileri, Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir ..
Uzmanlar, sağlıklı yaşam için gereğinden fazla su içilmesinin ciddi sağlık ..


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=