Lütfen bekleyin..Suni Solunum nedir? Nasıl Yapılır? Kimlere Yapılır?

Bir kimsenin havasız kalarak boğulmasını önlemek için, çalışmayan akciğerlere dı­şardan hava göndermeye suni solunum yaptırmak veya resüsitasyon denir.

Karbonmonoksit solumak, suda boğulmak, zehirlenmek, elektrik şokuna uğramak veya başka nedenlerden ötürü insan hava­sız kalabilir. Gerçi suni solunum için çok modern araçlar geliştirilmiştir ama bazı acil müdahalelerin gerektiği durumlarda bir insanın elleriyle veya ağzıyla yaptıracağı suni solunum genellikle en uygun yoldur. Normal bir insan, dakikada ortalama onaltı ile yirmi kez nefes alır. Ancak suni solunumda daha sık nefes alıp vermek gerektiği öne sürülmektedir. Çünkü bu yolla akciğerlere normal solunum yoluyla içeri alınandan çok daha az hava alınır. Bu yüzden yaptırılacak suni solunum hareketlerinin dakikada yirmi dört ile kırk arasında ol­ması gerektiği savunulmaktadır. Son zamanlara kadar, en çok kullanılan suni solunum yöntemi, bunu geliştiren he­kimin adıyla anılan Schaefer tekniğiydi. Amerikan Tıp Birliği, Amerikan Kızılhaçı ve öteki kurumlar tarafından geliştirilen bir başka yöntem de Holger metodudur. Bu yöntemlerin yerini şimdi hayat öpücüğü denilen yöntem almıştır.

Holger metodu: Baygın kimse, yüzükoyun yatırılır. Eller üst üste konur, dirsekler dışarıya dönük durumda iken alın, hafif yana yatık bir şekilde ellerin üzerine konur. Solunum yaptıracak kişi, hastanın başucunda dizlerinin üstüne çömelir. Hastanın dirseklerinin yukarısından kollarını kavrayarak onu yukarıya, kendine doğru çeker. Kolları mümkün olduğu kadar çeker, sonra yere bırakır. Bundan sonra, kürek kemiklerinin altına ellerini koyar ve kuvvetle bastırır. Hastayı yukarıya çekerken de sırta bastırırken de, solunum yaptıran kişinin kolları düz olmalıdır. Bu yapay solunum hareketi, dakikada on-on iki kez tekrarlanır. 

Kalça kaldırma hareketi: Baygın durumda­ki hasta, yüzükoyun yere yatırılır. Solunu­mu yaptıracak kişi hastanın üzerinde tek dizini yere koyarak, elleri ile kalçayı kavrar ve yerden 10-15 cm. kadar yukarı doğru kaldırır. Bundan sonra hastayı tekrar yere doğru bırakır. Bu hareketi dakikada on iki kez tekrarlar. Kalçanın yukarı doğru kaldırılması hareketi, aktif nefes almaya yol açar. Bu sonucun nedeni şunlardır:
(1) Kalça yukarı doğru kaldırıldığında, midedeki şeyler aşağı sarkar ve midede oluşan boşluk, diyaframın aşağı inmesine yol açar. (2) Karın organlarının aşağı doğru elan hareketi, iç organlarla diyafram arasındaki bağlar nedeniyle, diyaframda da buna benzer bir şekilde tekrarlanır. (3) Kal­çayı yukarıya doğru kaldırmak omurganın uzamasına yol açar ve kaburgaların arasındaki boşlukların artmasını sağlar.

Kalça kaldırma-sırta bastırma hareketi: Bu yöntem, daha önce tarif edilen, kalçayı kaldırma ve kürek kemiklerinin hemen altına, sırtın ortasına bastırma hareketinden oluşur. Eller açık bir şekilde, başparmaklar omuriliğe ikişer buçuk santim mesafede olarak sırta konur. Solunum yaptıran kişi, kalçayı kaldırınca, arkaya doğru gider, sırta bastırırken öne doğru eğilir. Her iki devrede de hareketin kollar yoluyla değil de omuzlardan uygulanması için kollar düz tutulmalıdır.

Kalça çevirme - sırta bastırma hareketi : Bu hareket, kalça kaldırma sırta bastırma hareketinin biraz değiştirilmiş şeklidir. Kolaylık bakımından, kalça kaldırma yerine, kalça çevirme hareketi konmuştur. Hareketi uygulayacak kişi, kalça kaldırma hareketindeki gibi diz çöker. Kalçayı kaldırmak yerine, dizini destek noktası yaparak hastayı çevirmeye başlar. Hareketi uygulayan kişi kollarını düz tutar ve kendi de hastayı yuvarladığı yöne doğru döner. Hastanın, uygulayıcının dizinin ya da kalçasının üzerinde yerden kalkmasına büyük ezen gösterilmelidir. 

Hayat öpücüğü : Son zamanlarda, çok eski bir suni solunum yolu olan bu metot değer kazanmıştır. Bu yöntem, solunumu duran bebek ve çocukları hayata döndürmek için en iyi yoldur. Hayat öpücüğü diye bilinen yöntem, sırta bastırma ve kolları kaldırma hareketinin yerini almıştır.
Hayat öpücüğünün safhaları şunlardır:
1 — Önce sırt yükseltilir ve ağız boşluğu temizlenir.

2 — Derin bir nefes aldıktan sonra ağız, yardım edilecek kişinin ağzına yaklaştırılır.

3 — Akciğerlere yavaşça hava püskürtülür.

4 — Göğsün şişmesi beklenir.

5 — Ağızdan hava verme işleri tamamlanır.

6 — Ağızdan hava üflenirken, burun delikleri kapatılır.

7 — Veya ağız kapatılarak burundan hava üflenebilir.

Morarmış olarak doğan (asfiktik) bebeklere, hayat öpücüğü şeklinde uygulanacak bir suni solunum, gerçekten çocuğu hayata döndürecek en etkili yöntemlerdendir. Solunum yolunu açık tutmak için baş arkaya itilir, ayrıca alt çene aşağıya çekilir.

Etiketler : Suni Solunum
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SOLUNUM SİSTEMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Grip ve Nezleyi nasıl ayırt edebiliriz?
Anneleri, birçok plastik üründe yaygın olarak bulunan ve yıllardır sağlık ü..
Sarkoidoz Nedir? Nedenleri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=